3 клас. УРОК 3
Клас _______ Дата
______
Мета: формувати в
учнів уявлення про інформаційні повідомлення; розширити уявлення про
інформаційну картину світу; розвивати
пам’ять і пізнавальні інтереси учнів; виховувати цікавість до предмета.
Обладнання, програмне забезпечення: «Сходинки» «Розкидайка», презентація,
парфуми, пов’язка на очі, м’яка іграшка, ємність з водою, подушка, зім’ятий
папір, цукор, сіль, лимон
Тип уроку: комбінований
Хід уроку
І. Організаційний момент (1 хв)
Подивилися
на мене,
Усміхнулися
усі:
Всі готові
до роботи.
Всі бадьорі.
Молодці!
ІІ. Актуалізація опорних знань
1) Розминка (3 хв)
- Послухайте задачі
П’ять яєць зварилися за 5
хвилин. За скільки зварилося одне яйце?
Якого каменя немає у воді? (Сухого)
3) Повторення правил техніки безпеки (2 хв)
- А тепер давайте перевіримо нашого Незнайку правила
техніки безпеки у нашому комп’ютерному класі. Послухайте, як поводився Незнайко
на уроці, і скажіть, чи порушив він ці правила?
Незнайко сів за комп’ютер, поклав на клавіатуру книжку і
почав читати.
Коли вчитель
поясняв що потрібно виконувати на комп’ютері, Незнайко вирішив змінити картинку
на комп’ютері і почав клацати мишкою.
Дійсно, Незнайко
порушив деякі правила техніки безпеки. Не можна ложити на клавіатуру зайві
предмети, не можна змінювати конфігурацію нашого комп’ютера. Будемо
сподіватися, що наш Незнайко виправиться і до кінця навчального року він
правила техніки безпеки буде дуже добре знати.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу. Оголошення теми і мети уроку (1 хв)
- Якось Незнайка запитав у вчителя: «А що таке
інформація?» Як ви гадаєте, що відповів вчитель?
Пізнаючи навколишній світ, кожен із нас формує своє
поняття про інформацію. А як це відбувається?
1. Робота з підручником ст.14
2. Робота із зошитом
ІV. Вивчення нового матеріалу (12 хв)
- Розгляньте малюнки. Що ви бачите? Чи отримали ви інформацію, і яку? А як ви її
отримали? (побачили)
А тепер закрийте
очі. До кінця уроку залишилось 35 хвилин. Відкрийте очі та дайте відповідь на
запитання: чи отримали ви зараз інформацію, і як? (почули)
Експериментуємо
далі. До дошки запрошується один бажаючий. Учневі щільно зав’язують очі, і
вчитель проносить біля його носа предмет із сильним запахом (парфуми, мило, квітку).
Учневі розв’язують очі та пропонують дати відповідь на запитання: чи отримав
він інформацію, і як саме? (відчув по
запаху)
До дошки
запрошується ще один бажаючий. Учневі теж щільно зав’язують очі, і вчитель дає
йому в руки якийсь предмет, наприклад, м’яку іграшку (можна принести ємність з
піском, водою і занурювати туди руки учні). Далі пропонують учневі сісти на
стілець із подушкою, пройтися по підлозі, де накидані якісь предмети тощо.
Учневі розв’язують очі і пропонують дати відповідь на запитання: чи отримав він
інформацію, і як саме? (відчув на дотик)
До дошки
запрошується ще один бажаючий. Учневі теж щільно зав’язують очі, і вчитель
пропонує йому скуштувати дрібку цукру, дрібку солі, лимон. Учневі розв’язують
очі, і пропонують дати відповідь на запитання: чи отримав він інформацію, і як
саме? (відчув на смак)
Провівши такі
дослідження, ми можемо з вами сказати, що людина отримує інформацію із
навколишнього середовища за допомогою 5 органів чуття: органів зору, дотику,
слуху, нюху, смаку.
А що ж таке «інформація»? Однозначно на це питання
відповідь дати не можна.
Слово
«інформація» походить від латинського слова information, яке має декілька значень:
роз’яснення, витлумачення, уявлення, ознайомлення, просвіта.
2. Робота з підручником ст.15, 16
Фізкультхвилинка (1 хв)
V. Практична робота
Робота з комп'ютером ПП «Сходинки» «Розкидайка»
Хвилинка релаксу
VІ. Закріплення нового матеріалу
1) Робота із зошитом (8 хв)
2) Розв’язування задач (5 хв)
Підручник ст.18
VІІ. Підсумок уроку (5 хв)
- Ми з вами вивчили, яким чином людина сприймає
інформацію. Давайте назвемо, за допомогою чого ми сприймаємо інформацію? (зір,
слух, на запах, на дотик, на смак). Подумайте і скажіть за допомогою яких
органів чуття отримує інформацію собака, кішка, кріт?
3 клас УРОК 4
Клас _______ Дата
______
Тема: Поняття про символи
та їх кодування. Кодувння та
декодування повідомлень.
Мета: ознайомити
учнів із різними способами передавання та отримування інформації;
розширити уявлення про інформаційну картину світу; розвивати пам’ять і
пізнавальні інтереси учнів; виховувати цікавість до предмета.
Обладнання: програмне
забезпечення: програма «Скарбниця знань
Хід уроку
І. Організаційний момент (1 хв)
ІІ. Актуалізація опорних знань
1) Розминка (2 хв)
Незнайко задав складну задачу Знайкові: він написав на
аркуші паперу число 86 і запропонував Знайці не виконуючи жодних записів,
збільшити це число на 12 і показати відповідь. Знайко миттю здогадався, що
треба зробити. А ви здогадалися? (перевернути
аркуш)
2) Перевірка домашнього завдання (3 хв)
3) Повторення правил техніки безпеки (2 хв)
- А тепер давайте перевіримо Незнайку правила техніки
безпеки у нашому комп’ютерному класі. Послухайте, як поводився Незнайко на
уроці, і скажіть, чи порушив він ці правила?
Щоб зайняти
робочі місця за комп’ютером, Незнайко зі своїм товаришем «пробивали» собі
дорогу, розштовхуючи усіх ліктями.
Незнайко,
забігши в кабінет інформатики, увімкнув комп’ютер собі і сусіду, і, не знаючи,
що вивчатимуть на уроці, почав підряд натискати всі клавіші.
Незнайко,
виконуючи завдання за карткою, прикріпив її до екрана монітора.
Ви правильно
виправили Незнайку. Він дійсно порушив правила поведінки в комп’ютерному класі.
Дійсно, слід поводити себе тихо, не
бавитися, не бігати; не можна розпочинати роботу за комп’ютером та торкатися
незнайомих кнопок і клавіш без дозволу вчителя; сидіти треба на відстані не
менше 50 см
від екрана монітора і не чіпати його руками.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
ІV. Оголошення теми і мети уроку (1 хв)
Гра «Розтлумач інформацію»
Учитель показує зображення інформації, поданою різними
способами, а учні розповідають про її зміст
- Варіант відповіді: цей малюнок передає інформацію про
дике плем’я і їх життя. Інформація передається за допомогою фотокартки.
- Варіант відповіді: на цьому малюнку зображена лічба на
пальцях. Інформація передається за допомогою пальців руки.
- Варіант відповіді: цей малюнок передає інформацію про
суму чисел 2 і 3. Інформація передається за допомогою чисел.
- Варіант відповіді: на цьому зображені – інформація про
ім’я та по батькові вчителя інформатики. Інформація передається за допомогою
літер.
Сьогодні ми з вами поговоримо про те, як можна передавати
інформацію та яким способом її можна передати.
V. Вивчення нового матеріалу (7 хв)
- Одного разу Незнайко вирішив полетіти на Місяць.
А як ти будеш
спілкуватись з лунатиками? – запитали друзі.
Якось
поспілкуємось – відповів Незнайка.
Ні, ні, ні –
заперечив Знайка. – Так не можна. Адже тобі потрібно хоча б привітатись з ними.
Інакше лунатики подумають, що до них прилетів нечемний землянин.
Що ж робити? Я
зовсім не знаю їхньої мови. – зажурився Незнайка – А як передають інформацію
земляни?
Ось послухай. –
почав Знайка – У давні часи люди передавали інформацію за допомогою наскальних
малюнків, за допомогою зарубок на деревах, які вказували шлях. Пізніше, із
розвитком мови, людина змогла передавати інформацію за допомогою усної
розповіді.
Один із
стародавніх способів передавання інформації – голубина пошта. Деякі племена, що
ще й досі живуть у важко прохідних місцях нашої планети, передають повідомлення
одне одному за допомогою диму від багаття або звуків барабана. Моряки
використовують для передавання інформації азбуку прапорця, військові
використовують сигнальні ракети. Люди, які мають дефекти мови й слуху,
придумали свою азбуку жестів.
Із виникненням
писемності інформацію почали передавати не тільки усно або жестами. Уміння
читати й писати стало ознакою писемності людей. Вираження думок у письмовій
формі дало можливість не тільки передавати повідомлення, але й накопичувати
людський досвід у вигляді рукописів. Пізніше, із винаходом друкарських
верстатів, з’явилася можливість широкого розповсюдження людських знань.
А якщо мене
зустрінуть лунатики, які будуть схожі на тварин? – запитав Незнайка.
Передавати
інформацію можуть не тільки люди, але й тварини та рослини. – продовжив Знайка.
– Своїм гавкотом собака-пастух може попередити господаря про те, що на отару
хоче напасти вовк. Бджоли передають одна одній рухами тіла «в танці», у який
бік треба летіти по мед.
Мурашки теж
уміють передавати інформацію одна одній. Завдяки цьому вони разом будують
мурашники (цілі підземні міста), спільно добувають їжу, вигодовують потомство і
навіть уміють глибоко під землею вирощувати гриби.
В Індії на
берегах річок ростуть чагарники дивної рослини, її називають «сором’язлива
мімоза». Коли починається тропічна
злива і перші краплі дощу падають принаймні на одну рослину, мімоза поспішає
згорнути своє листя, рятуючи його від руйнівної сили дощу. Найцікавіше те, що
як тільки одна рослина згорнула свої листочки, сигнал про початок дощу
передається від однієї рослини до іншої, й усі чагарники сором’язливої мімози
згортають свої листочки.
- Я все
зрозумів! – вигукнув Незнайка. - Потрібно
послухати і придивитись до рухів лунатиків і тоді буде зрозумілим все, про що
вони хочуть мені сказати.
Фізкультхвилинка (1 хв)
VІ. Практична робота
1) Робота із зошитом (9 хв)
2) Робота із комп’ютером (10 хв)
Учні працюють з комп’ютерною програмою, зупинка
«Шифрувальник» («За алфавітом»)
Релаксація (1 хв)
- Ваші очі втомилися, тому виконаємо декілька вправ для
очей:
повільно поводіть очима зліва направо і справа наліво 3
рази;
повільно перевести погляд вгору-вниз, потім навпаки 3
рази;
кругові оберти очима вліво, а потім вправо 3 рази.
VІІ. Підсумок уроку (2 хв)
Гра «Хто як говорить»
Яким чином передають інформацію тварини та птахи:
- свині;
- собаки;
- ворони;
- соловейки;
- коти;
- їжачки.
3 клас УРОК 5
Клас _______ Дата
______
Тема: Що таке дані. Опрацювання та
зберігання даних за допомогою
комп'ютера. Робота з програмами на опрацювання даних та повідомлень.
Мета уроку: ознайомити
з різними способами кодування інформації; формувати вміння
працювати з інформацією, що надходить; формувати уявлення про властивості
інформації; навчити учнів визначати властивості інформації; розвивати увагу та
логічне мислення; виховувати цікавість до предмета.
Обладнання: програма
«Сходинки» «Курчата»
Хід уроку
I. Організаційний момент. Техніка безпеки.
Чи цікаво вам дізнатись,
Що сьогодні може
статись?
Ну, то сядемо рівненько,
Попрацюємо гарненько.
1. Повторення
правил з техніки безпеки.
Гра «Так – ні».
- До комп’ютерного класу
заходимо спокійно з дозволу вчителя.
- Коли зайшли до
комп’ютерного класу, то швидко включаємо комп’ютер.
- Біля комп’ютера сидимо
рівно.
- Відстань від очей до
монітора повинна бути маленькою, щоб краще бачити і
не псувати зір.
- Під час уроку ходимо
по класу, коли забажаємо.
- Під час роботи в класі
їмо фрукти.
- Без дозволу вчителя не
приступаємо до роботи за комп’ютером.
- Рухаючи мишкою,
голосно подаємо команди.
- Рукавом сорочки
протираємо монітор комп’ютера;
- При роботі з мишкою
використовуємо вказівний і середній пальці.
2. Розминка
Гра «Третій зайвий»
Комп’ютер,
ліжко, принтер.
Книжка,
зошит, журнал.
Касета,
мікрофон, диск.
II. Актуалізація знань.
- Ми з
вами вже знаємо, що інформацію можна передавати по-різному. Пригадайте, як
саме. Сьогодні ми дізнаємось, як ще це можна робити.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу.
1. Пояснення
нового матеріалу.
- В казках
зустрічаються руни – букви древнього алфавіту, що зображувалися ламаними лініями.
Саме слово руна означає "Таємниця".
Людина, яка вміла вирізувати руни i читати їx, користувалася великою повагою.
Вважалось, що руни можуть передавати інформацію про минуле i майбутнє людини. За допомогою руней
записувалася секретна інформація, рецепти давніх лікapiв, piзнi пророцтва.
А от як кодувалися
цифри в Давньому Римі? В той час люди не знали цифр i не вмили писати, вони
викладали числа
паличками. Один предмет вони позначали І, два предмети ІІ.
2. Робота з підручником ст. 24-25
Розгорніть підручник i
прочитайте, як ще люди кодують інформацію.
Які коди
використовують?
3.Фізкультхвилинка.
ІV. Робота з програмою «Сходинки» «Курчата»
1.
Повторення правил поводження з комп’ютером.
Гра «Так чи
ні».
Чи можна
включати комп’ютер без дозволу вчителя?
Чи можна
торкатися до тильної сторони клавіатури?
Чи
дозволяється пальцем торкатися монітора?
2. Робота з програмою «Курчата».
Мета цієї
програми – покращення навичок усної лічби учнів, а також розвиток уваги,
координації рухів, просторового мислення, логіки. В ігровій формі учневі
пропонується 12 арифметичних прикладів на 2 дії. За допомогою клавіші
управління курсором (клавіші зі стрілками) він керує квочкою. Навколо квочки
розташовано яйця, на кожному з них
написано число. Коли квочка натикається на яйце, вона розколює його, і з
нього вилуплюється курча. Завдання учня – знайти яйце, яке містить відповідь на
запропонований приклад. Якщо приклад розв’язано правильно, курча, що
вилупилось, приєднається до квочки і буде рухатися за нею. Якщо ж учень розбив
яйце з неправильною відповіддю, то курча буде хаотично рухатися по галявині.
Релаксація.
Швидко покліпати очима,
закрити їx i посидіти спокійно, повільно рахувати до 5. Повторити 4-5 раз.
V. Узагальнення
вивченого матеріалу.
2. Робота із зошитом (самостійна робота)
VІ. Підведення
підсумків.
«Мозковий штурм»
- Що таке кодування?
- За допомогою чого
можна закодувати інформацію?
- Що таке двійкове
кодування?
- Які дані
використовуються в комп'ютері?
Безпечне
користування Інтернетом. Пошук в Інтернеті.
Мета навчальна: сформувати вміння
здійснювати пошук інформації в мережі Інтернет, створювати список сайтів для
швидкого доступу;
·
розвивальна: розвивати наочно-образне та алгоритмічне
мислення, пам’ять; формувати вміння виділяти головне, порівнювати і
аналізувати;
·
виховна:виховувати в учнів інформаційну культуру,
навички безпечної роботи в мережі Інтернет, активність, вміння самостійно
здобувати знання.
Тип уроку: формування вмінь і навичок.
Обладнання та наочність: дошка, комп’ютери,
підручники.
Хід уроку
І. Організаційний етап
ІІ. Перевірка домашнього завдання
ІІІ. відтворення і коригування опорних
знань
Опитування ланцюжком
— Які функції виконує браузер?
— Як дізнатись, чи містить фрагмент тексту
гіперпосилання?
— Як зберегти зображення, що міститься на
веб-сторінці?
— Як зберегти фрагмент тексту
веб-сторінки?
— Як зберегти всю веб-сторінку?
— Як вставити зображення в текстовий
документ?
— Що означає поняття авторське право?
— Як використати матеріали, не порушуючи
авторських прав?
IV. мотивація навчальної діяльності
— У навчальних цілях часто доводиться
здійснювати пошук інформації, наприклад для підготовки реферату. Потрібна
інформація може міститися на різних Інтернет-сайтах. Як правильно організувати
пошук інформації в мережі Інтернет і як з величезної кількості знайденого
матеріалу можна виокремити необхідний? Про це ви зможете дізнатися на цьому
уроці.
V. Повідомлення теми, цілей, завдань уроку
VІ. Сприймання й усвідомлення учнями
нового матеріалу
Пояснення вчителя з елементами
демонстрування
Найпростіше знайти інформацію, якщо відома
адреса потрібного ресурсу. Однак досить часто така адреса невідома. Тоді використовують
спеціальні сайти — пошукові системи.
Пошукова система — це сайт, який
дає змогу відшукати потрібний інформаційний ресурс у веб-просторі за темами
(спорт, книги, нові фільми, музика, погода тощо) або ключовими словами. Наприклад:
Google (google.ua), Nigma (nigma.ru), Мета (meta.ua) тощо.
Слід зазначити, що результатом пошуку в
пошукових системах є зазвичай посилання на певний Інтернет-ресурс, за якими
можна окремо переглянути потрібну інформацію.
Пошукові системи автоматично (без участі
людей) систематизують і класифікують посилання на інформаційні ресурси в
Інтернеті методом аналізу змісту сайтів спеціальними програмами.
Пошук за ключовими
словами
Для ефективного пошуку потрібно визначити
ключові слова.
Ключове слово — це слово в
тексті, яке в сукупності з іншими ключовими словами складає текст.
Під терміном «ключові слова» в цьому
випадку розуміють набір слів, словосполучень або фраз, які максимально
відображають суть матеріалу.
У результаті дістанемо список посилань на
сайти, які мають шукану інформацію. Тепер достатньо вибрати одне з них або
декілька для порівняння.
Під час пошуку система розглядає корені
слів, тому результати пошуку можуть містити слова у відмінках і в різному
порядку. Не розглядаються введені користувачем прийменники.
Щоб знайти ресурс, який містить фразу
дослівно, її треба взяти в лапки.
Щоб виключити з результатів пошуку певне
слово, досить у рядку пошуку вписати його і поставити перед ним знак «-».
Правила розширеного пошуку в конкретній
пошуковій системі описані в її довідковій службі.
Отже, головний принцип пошуку інформації
на веб-серверах полягає у використанні тем (розділів, категорій) пошукових
систем (спорт, музика, погода, фільми, освіта, політика тощо); ключових слів чи
повної назви об’єкта пошуку.
Якщо ви знайшли на одній з веб-сторінок
потрібні вам відомості, то пошук можна вважати завершеним. Якщо потрібний матеріал
не знайдений, то можна змінити ключові слова та виконати повторний пошук.
Пошук можна виконувати з використанням
різних пошукових систем.
Алгоритм організації
пошуку
1. Визначити ключові слова
або словосполучення, за якими буде здійснюватись пошук.
2. Відкрити у вікні
браузера веб-сторінку пошукової системи.
3. Ввести ключові слова або
словосполучення в поле пошуку на сторінці пошукової системи.
4. Вибрати кнопку Пошук або
натиснути клавішу Enter.
5. Переглянути перелік
знайдених посилань на сайти.
6. Якщо потрібних
відомостей не знайдено, то слід уточнити ключові слова та виконати повторний
пошук у цій чи іншій пошуковій системі.
Слід мати на увазі, що за виконання пошуку
в різних пошукових системах результати можуть виявляться різними.
Кожна пошукова система має свій веб-сайт
із головною сторінкою, адресу якого слід увести в адресний рядок браузера.
Спільним для головних сторінок різних пошукових систем е наявність рядка
пошуку, до якого користувач із клавіатури має вводити ключові слова, і
кнопки Шукати (Пошук, Знайти тощо).
Пошукові системи дають можливість шукати
за ключовими словами різні об'єкти: не лише текстові дані на веб-сторінках, а й
зображення, географічні об'єкти на карті, відео тощо. Сьогодні існує можливість
здійснювати пошук голосом.
Голосовий пошук — невеличка
додаткова програма, що встановлюється в браузер Google Chrome. Деякі
операційні системи підтримують функцію голосового пошуку українською,
російською, англійською та іншими мовами. Для ефективного застосування
голосового пошуку потрібно мати мікрофон і чітко вимовляти кожне слово.
Слід зазначити, що пошукові системи
періодично змінюють вигляд своїх сторінок із можливістю змінювати параметри для
отримання більш точних результатів пошуку.
Аналіз матеріалів,
знайдених в Інтернеті
Деякі відомості, знайдені в мережі
Інтернет, можуть виявитися не актуальними та недостовірними. В Інтернеті люди
висловлюють власні думки, погляди, інформацію, яка ніким не перевіряється.
Тому слід критично ставитися до знайденої інформації, зокрема перевіряти дату
розміщення матеріалу, наявність відомостей про автора, узгодженість отриманої
інформації з вашими знаннями.
В Інтернеті є багато корисного, але є й
певна небезпека. Існують певні правила, дотримання яких дасть змогу безпечно
користуватись ресурсами мережі Інтернет.
Правила Інтернет-безпеки
та Інтернет-етики для дітей і підлітків
1. Ніколи не надавайте
особистої інформації про себе (прізвище, номер телефону, адресу, номер школи)
без дозволу батьків.
2. Якщо на деякій
веб-сторінці ви побачите текст образливого змісту або такий, що вас бентежить,
не намагайтеся розібратися в цьому самостійно, зверніться до батьків або
вчителів.
3. Деякі веб-сторінки
можуть містити посилання на файли, програми сумнівного вмісту. Тому не варто
захоплюватися «блуканням» веб-сторінками.
4. Для детальнішого
ознайомлення з правилами безпечної роботи в Інтернеті можна скористатись
матеріалами сайту On-ляндії — Безпечна веб-країна.
Відкривши веб-сторінку, бажано оцінити її
за основними ознаками, щоб упевнитися в надійності поданих матеріалів.
Авторитетність джерел та авторів. Зверни
увагу на те, яка організація або особа створила цей сайт, яка мета його створення,
для кого його було створено. Чи достатнім є обсяг знань і досвід людей, які
опікуються цим сайтом? Що подано на сайті — об'єктивні факти чи особи ста думка
автора? Чи мають власники сайта ліцензії, відповідно до яких сайт може
висвітлювати дане питання? Адже деякі начебто інформаційні сайти чи сайти новин
насправді подають лише власний погляд, особисту думку окремої людини, яка може
відрізнятися від офіційної. Відповіді на ці запитання, як правило, містяться в
нижній частині головної сторінки веб-сайта або на окремій сторінці Про
пас, Контакти, Про сайт тощо.
Точність даних і фактів. Визначити, що
матеріали, подані на сайті, достовірні, можна кількома способами. З'ясуй, із
яких джерел автор сайта отримує відомості. Зверни увагу на наявність або
відсутність списку першоджерел і посилань на інші сайти.
Об’єктивність подання даних. Більшу довіру
викликає неупереджений сайт. Зазвичай автори таких сайтів відтворюють різні
погляди на одне й те саме питання або взагалі утримуються від висновків і
коментарів, подаючи лише факти. Для цього перевір відомості, подані на
сайті, за допомогою інших джерел (книжок, журналів тощо). Подивися, чи не
намагаються на сайті щось продати відвідувачам або чи не змальовують певну
ситуацію однобічно. Чи забезпечено зворотний зв'язок із можливістю спілкування
з автором статті чи адміністратором сайта? Для цього відшукай адресу
електронної пошти або засоби для надсилання повідомлень авторам сайта.
Актуальність даних. Зверни увагу нате, як
часто оновлюються матеріали на сайті. Саме за цим показником визначається їх
актуальність. Буває, що події, які видають за майбутні, уже відбулися. Крім
того, важливо знати, коли створено сайт. Для цього, як правило, у нижній
частині головної сторінки сайта можна знайти дату його створення, останньої
публікації тощо.
VІІ. Самостійне застосування знань у
стандартних ситуаціях
Робота за комп’ютером
Завдання 1.
Використовуючи вивчені прийоми пошуку,
знайти в Інтернеті Правила Інтернет-безпеки та Інтернет-етики для дітей і
підлітків. Зберегти правила у власну папку.
Завдання 2.
Знайди відомості про визначні місця свого
міста (села, районного чи обласного центру).
VIII. УЗАГАЛЬНЕННЯ ЗНАНЬ
Вправа «Мікрофон»
·
Для чого використовуються пошукові системи?
·
Які пошукові системи ви знаєте?
·
Як здійснити пошук інформації в мережі Інтернет?
·
Чи можна стверджувати, що інформація, знайдена в мережі Інтернет є
достовірною та актуальною?
ІХ. Домашнє завдання
Підручник ст. 216-224
Х. Підсумки уроку
Учні дають відповіді на запитання вчителя.
Учитель узагальнює ці відповіді.
1. Що сьогодні дізналися нового?
2. Чого навчилися?
3. Що сподобалось на уроці, а що ні?
4. Чи виникали труднощі?
XI. Оцінювання роботи учнів
ТЕМА:
Завантаження
даних з Інтернету. Практична робота 9. Пошук інформаційних матеріалів в Інтернеті за
вказаною темою.
Тема
навчальна: сформувати вміння здійснювати пошук
інформації в мережі Інтернет, створювати список сайтів для швидкого доступу;
розвивальна: розвивати наочно-образне та алгоритмічне
мислення, пам’ять; формувати вміння виділяти головне, порівнювати і
аналізувати;
виховна:виховувати в учнів інформаційну культуру,
навички безпечної роботи в мережі Інтернет, активність, вміння самостійно
здобувати знання.
Тип уроку: практичного застосування знань, умінь і
навичок.
Обладнання
та наочність: дошка,
комп’ютери, підручники, навчальна презентація.
Хід уроку
І.
Організаційний етап
ІІ.
Перевірка домашнього Завдання
ІІІ.
Відтворення і коригування опорних знань
Опитування
ланцюжком
— Які функції
виконує браузер?
— Як дізнатись, чи
містить фрагмент тексту гіперпосилання?
— Як зберегти
зображення, що міститься на веб-сторінці?
— Як зберегти
фрагмент тексту веб-сторінки?
— Як зберегти всю
веб-сторінку?
— Як вставити
зображення в текстовий документ?
— Що означає
поняття авторське право?
— Як використати
матеріали, не порушуючи авторських прав?
ІV.
Мотивація навчальної діяльності
У навчальних цілях
часто доводиться здійснювати пошук інформації, наприклад для
підготовкиреферату. Потрібна інформація може міститися на різних
Інтернет-сайтах. Як правильно організувати пошук інформації в мережі Інтернет і
як з величезної кількості знайденого матеріалу можна виокремити необхідний? Про
це ви зможете дізнатися на цьому уроці.
V.
повідомлення теми, цілей, завдань уроку
VІ.
Самостійне виконання практичного завдання
Практична
робота 9.
Пошук інформаційних матеріалів в Інтернеті за вказаною темою. Створення списку
сайтів, обраних для швидкого перегляду.
VІІ.
Домашнє завдання
VІІI.
Підсумки уроку
ІX.
Оцінювання роботи учнів
Пошук інформаціїї в Інтернеті. Авторське
право та Інтернет. Правила безпечного користування Інтернетом при пошуку
інформаційних матеріалів (повідомлень)
Цілі:
·
навчальна: сформувати вміння здійснювати пошук
інформації в мережі Інтернет, створювати список сайтів для швидкого доступу;
·
розвивальна: розвивати наочно-образне та алгоритмічне
мислення, пам’ять; формувати вміння виділяти головне, порівнювати і
аналізувати;
·
виховна:виховувати в учнів інформаційну культуру,
навички безпечної роботи в мережі Інтернет, активність, вміння самостійно
здобувати знання.
Тип уроку: формування вмінь і
навичок.
Обладнання та наочність: дошка, комп’ютери,
підручники.
Хід уроку
І. Організаційний етап
ІІ. Перевірка домашнього завдання
ІІІ. відтворення і коригування опорних
знань
Опитування ланцюжком
— Які функції виконує браузер?
— Як дізнатись, чи містить фрагмент тексту
гіперпосилання?
— Як зберегти зображення, що міститься на
веб-сторінці?
— Як зберегти фрагмент тексту
веб-сторінки?
— Як зберегти всю веб-сторінку?
— Як вставити зображення в текстовий
документ?
— Що означає поняття авторське право?
— Як використати матеріали, не порушуючи
авторських прав?
IV. мотивація навчальної діяльності
— У навчальних цілях часто доводиться
здійснювати пошук інформації, наприклад для підготовки реферату. Потрібна
інформація може міститися на різних Інтернет-сайтах. Як правильно організувати
пошук інформації в мережі Інтернет і як з величезної кількості знайденого
матеріалу можна виокремити необхідний? Про це ви зможете дізнатися на цьому
уроці.
V. Повідомлення теми, цілей, завдань уроку
VІ. Сприймання й усвідомлення учнями
нового матеріалу
Пояснення вчителя з елементами
демонстрування
Найпростіше знайти інформацію, якщо відома
адреса потрібного ресурсу. Однак досить часто така адреса невідома. Тоді використовують
спеціальні сайти — пошукові системи.
Пошукова система — це сайт, який
дає змогу відшукати потрібний інформаційний ресурс у веб-просторі за темами
(спорт, книги, нові фільми, музика, погода тощо) або ключовими словами. Наприклад:
Google (google.ua), Nigma (nigma.ru), Мета (meta.ua) тощо.
Слід зазначити, що результатом пошуку в
пошукових системах є зазвичай посилання на певний Інтернет-ресурс, за якими
можна окремо переглянути потрібну інформацію.
Пошукові системи автоматично (без участі
людей) систематизують і класифікують посилання на інформаційні ресурси в
Інтернеті методом аналізу змісту сайтів спеціальними програмами.
Пошук за ключовими словами
Для ефективного пошуку потрібно визначити
ключові слова.
Ключове слово — це слово в
тексті, яке в сукупності з іншими ключовими словами складає текст.
Під терміном «ключові слова» в цьому
випадку розуміють набір слів, словосполучень або фраз, які максимально
відображають суть матеріалу.
У результаті дістанемо список посилань на
сайти, які мають шукану інформацію. Тепер достатньо вибрати одне з них або
декілька для порівняння.

Під час пошуку система розглядає корені
слів, тому результати пошуку можуть містити слова у відмінках і в різному
порядку. Не розглядаються введені користувачем прийменники.
Щоб знайти ресурс, який містить фразу
дослівно, її треба взяти в лапки.
Щоб виключити з результатів пошуку певне
слово, досить у рядку пошуку вписати його і поставити перед ним знак «-».
Правила розширеного пошуку в конкретній
пошуковій системі описані в її довідковій службі.
Отже, головний принцип пошуку інформації
на веб-серверах полягає у використанні тем (розділів, категорій) пошукових
систем (спорт, музика, погода, фільми, освіта, політика тощо); ключових слів чи
повної назви об’єкта пошуку.
Якщо ви знайшли на одній з веб-сторінок
потрібні вам відомості, то пошук можна вважати завершеним. Якщо потрібний матеріал
не знайдений, то можна змінити ключові слова та виконати повторний пошук.
Пошук можна виконувати з використанням
різних пошукових систем.
Алгоритм організації
пошуку
1. Визначити ключові слова
або словосполучення, за якими буде здійснюватись пошук.
2. Відкрити у вікні
браузера веб-сторінку пошукової системи.
3. Ввести ключові слова або
словосполучення в поле пошуку на сторінці пошукової системи.
4. Вибрати кнопку Пошук або
натиснути клавішу Enter.
5. Переглянути перелік
знайдених посилань на сайти.
6. Якщо потрібних
відомостей не знайдено, то слід уточнити ключові слова та виконати повторний
пошук у цій чи іншій пошуковій системі.
Слід мати на увазі, що за виконання пошуку
в різних пошукових системах результати можуть виявляться різними.

Кожна пошукова система має свій веб-сайт
із головною сторінкою, адресу якого слід увести в адресний рядок браузера.
Спільним для головних сторінок різних пошукових систем е наявність рядка
пошуку, до якого користувач із клавіатури має вводити ключові слова, і
кнопки Шукати (Пошук, Знайти тощо).
Пошукові системи дають можливість шукати
за ключовими словами різні об'єкти: не лише текстові дані на веб-сторінках, а й
зображення, географічні об'єкти на карті, відео тощо. Сьогодні існує можливість
здійснювати пошук голосом.
Голосовий пошук — невеличка
додаткова програма, що встановлюється в браузер Google Chrome. Деякі
операційні системи підтримують функцію голосового пошуку українською,
російською, англійською та іншими мовами. Для ефективного застосування
голосового пошуку потрібно мати мікрофон і чітко вимовляти кожне слово.
Слід зазначити, що пошукові системи
періодично змінюють вигляд своїх сторінок із можливістю змінювати параметри для
отримання більш точних результатів пошуку.
Аналіз матеріалів,
знайдених в Інтернеті
Деякі відомості, знайдені в мережі
Інтернет, можуть виявитися не актуальними та недостовірними. В Інтернеті люди
висловлюють власні думки, погляди, інформацію, яка ніким не перевіряється.
Тому слід критично ставитися до знайденої інформації, зокрема перевіряти дату
розміщення матеріалу, наявність відомостей про автора, узгодженість отриманої
інформації з вашими знаннями.
В Інтернеті є багато корисного, але є й
певна небезпека. Існують певні правила, дотримання яких дасть змогу безпечно
користуватись ресурсами мережі Інтернет.
Правила Інтернет-безпеки
та Інтернет-етики для дітей і підлітків
1. Ніколи не надавайте
особистої інформації про себе (прізвище, номер телефону, адресу, номер школи)
без дозволу батьків.
2. Якщо на деякій
веб-сторінці ви побачите текст образливого змісту або такий, що вас бентежить,
не намагайтеся розібратися в цьому самостійно, зверніться до батьків або
вчителів.
3. Деякі веб-сторінки
можуть містити посилання на файли, програми сумнівного вмісту. Тому не варто
захоплюватися «блуканням» веб-сторінками.
4. Для детальнішого ознайомлення
з правилами безпечної роботи в Інтернеті можна скористатись матеріалами сайту
On-ляндії — Безпечна веб-країна.
Відкривши веб-сторінку, бажано оцінити її
за основними ознаками, щоб упевнитися в надійності поданих матеріалів.
Авторитетність джерел та авторів. Зверни
увагу на те, яка організація або особа створила цей сайт, яка мета його створення,
для кого його було створено. Чи достатнім є обсяг знань і досвід людей, які
опікуються цим сайтом? Що подано на сайті — об'єктивні факти чи особи ста думка
автора? Чи мають власники сайта ліцензії, відповідно до яких сайт може
висвітлювати дане питання? Адже деякі начебто інформаційні сайти чи сайти новин
насправді подають лише власний погляд, особисту думку окремої людини, яка може
відрізнятися від офіційної. Відповіді на ці запитання, як правило, містяться в
нижній частині головної сторінки веб-сайта або на окремій сторінці Про
пас, Контакти, Про сайт тощо.
Точність даних і фактів. Визначити, що
матеріали, подані на сайті, достовірні, можна кількома способами. З'ясуй, із
яких джерел автор сайта отримує відомості. Зверни увагу на наявність або
відсутність списку першоджерел і посилань на інші сайти.
Об’єктивність подання даних. Більшу довіру
викликає неупереджений сайт. Зазвичай автори таких сайтів відтворюють різні
погляди на одне й те саме питання або взагалі утримуються від висновків і
коментарів, подаючи лише факти. Для цього перевір відомості, подані на
сайті, за допомогою інших джерел (книжок, журналів тощо). Подивися, чи не
намагаються на сайті щось продати відвідувачам або чи не змальовують певну
ситуацію однобічно. Чи забезпечено зворотний зв'язок із можливістю спілкування
з автором статті чи адміністратором сайта? Для цього відшукай адресу
електронної пошти або засоби для надсилання повідомлень авторам сайта.
Актуальність даних. Зверни увагу нате, як
часто оновлюються матеріали на сайті. Саме за цим показником визначається їх
актуальність. Буває, що події, які видають за майбутні, уже відбулися. Крім
того, важливо знати, коли створено сайт. Для цього, як правило, у нижній
частині головної сторінки сайта можна знайти дату його створення, останньої
публікації тощо.
VІІ. Самостійне застосування знань у
стандартних ситуаціях
Робота за комп’ютером
Завдання 1.
Використовуючи вивчені прийоми пошуку,
знайти в Інтернеті Правила Інтернет-безпеки та Інтернет-етики для дітей і
підлітків. Зберегти правила у власну папку.
Завдання 2.
Знайди відомості про визначні місця свого
міста (села, районного чи обласного центру).
VIII. УЗАГАЛЬНЕННЯ ЗНАНЬ
Вправа «Мікрофон»
·
Для чого використовуються пошукові системи?
·
Які пошукові системи ви знаєте?
·
Як здійснити пошук інформації в мережі Інтернет?
·
Чи можна стверджувати, що інформація, знайдена в мережі Інтернет є
достовірною та актуальною?
ІХ. Домашнє завдання
Підручник ст. 216-224
Х. Підсумки уроку
Учні дають відповіді на запитання вчителя.
Учитель узагальнює ці відповіді.
1. Що сьогодні дізналися нового?
2. Чого навчилися?
3. Що сподобалось на уроці, а що ні?
4. Чи виникали труднощі?
XI. Оцінювання роботи учнів
Немає коментарів:
Дописати коментар